Літературна година

«Життя, що схоже на театр»

(До 120-річчя від дня народження М.Г.Куліша)

(Захід супроводжується слайдами)

Шановні присутні! Сьогодні, 6 грудня, виповнюється 120 років від дня народження відомого українського письменника, нашого земляка, Миколи Гуровича Куліша. З цієї нагоди до вашої уваги пропонуємо літературну годину «Життя, що схоже на театр», на якій ми з вами пригадаємо основні віхи життя та творчості письменника.

Микола Куліш ввійшов в історію української літератури, як один з найталановитіших творців «розстріляного відродження», який набагато раніше за інших збагнув, що молох радянського тоталітаризму зводить нанівець ціну людського життя; а також, як найвидатніший драматург-новатор, основоположник новітньої драматургії.

За словами активного учасника української діаспори Ю.Лавріненка: «Куліш досконало знав і відчував український світ, його дух і найглибші традиції. А вже щодо України сучасної, то ліпшого знавця, ніж Микола Куліш, мабуть, не було серед письменників.».

Життя і творчість письменника нерозривно пов'язані з Херсонщиною. Тут пройшли майже половина його життєшляху. Тут він почав пізнавати світ, формувався і духовно зростав. На Херсонських просторах він здобув визнання як громадський і культурний діяч. Факти, події, реалії, що мали місце і відбувалися на терені Херсонщини щедрим струменем знайшли втілення в таких його творах: «На рыбной ловле», «97», «Комуна в степах», «Отак загинув Гуска».

М.Куліш від природи був багатогранно обдарованою особистістю – талановитим військовим, керівником-адміністратором, газетярем і редактором, публіцистом, педагогом-теоретиком і практиком, прозаїком, полемістом, організатором літературного процесу в Україні.

За десятиліття творчої праці створив майже півтора десятка п'єс, які входять до національної літературної класики. Такі його твори, як «Народний Малахій», «Патетична соната», «Маклена Граса» складають європейську художню скарбницю.

Темою Кулішевої творчості було становлення людини. Ця тема трагічна і в усі епохи вона була й залишається такою. Будучи великим майстром, він зміг пропустити цю тему крізь різні жанри: через трагікомізм «Народного Малахія», через грайливість і гумор «Мини Мазайла», через елегію безнадійності у «Маклені Граса».

Трагічною виявилася і доля самого письменника. Він був безневинно звинувачений у буржуазному націоналізмі і переслідувався владою. Зараз пропоную вам переглянути відеофільм про цей період із життя Миколи Куліша.

(Перегляд відеофільму)

Багатьма дорогами пройшов Микола Гурович Куліш – дорогами навчання, таврійського степу й України, дорогами війн, самовіддачі, духовного піднесення, дорогами творчості, відкриття, переслідувань. За недовге життя йому довелося пережити ледь не все, що тільки може випасти на долю людини. І на всіх дорогах, в усіх життєвих випробуваннях він залишався яскравою постаттю, прагнучи справедливості, краси, добра

Турнір ерудитів

А зараз ми перевіримо і узагальнимо ваші знання про творчість М.Куліша у вигляді турніру ерудитів. Для цього ви поділитесь на дві команди і будете змагатись в 6 турах. За кожну правильну відповідь команда отримує жетон. Яка команда набере найбільшу кількість жетонів, та й буде переможцем.

Iтур «Життєпис таврійського майстра»

Так – чи ні

Завдання: Я буду зачитувати вам твердження, що стосуються життєвого і творчого шляху письменника. Якщо ви згодні зі мною, то говорите «так», якщо не згодні – «ні».

1.Микола Куліш народився в с Чаплинці Дніпровського повіту Таврійської губернії (нині – Херсонська обл..).(Так)

2.Мемуари Антоніни Куліш про основні віхи життя, духовного розвитку М.Куліша називаються «Спогади про Миколу Куліша».(Так)

3.Літературна діяльність М.Куліша розпочалася у Харкові.(Ні, в Олешках)

4.Перша п'єса письменника мала назву «На рыбной ловле».(Так)

5.М.Куліша було зараховано до Київського університету.(Ні, до Одеського університету)

6.В1915-1917 роках письменник був на фронтах Першої світової війни.(Так)

7.Найповніше відбито враження драматурга від участі в національно-громадянській війні в п'єсі «Зона».(Так)

8.Буквар, який склав М.Куліш, називався «Первинка».(Так)

9.Для складання свого букваря М.Куліш використовував твори українського класика Пантелеймона Куліша.(Ні, Т.Шевченка)

10.Всеукраїнське визнання М.Куліша розпочалося з п'єси «97».(Так)

11.Щоб побачити реальний стан українського суспільства, М.Куліш вирушає в рідні краї, на Херсонщину, в 1933р.(Так)

12.М.Куліш був президентом письменницького об'єднання «Плуг».(Ні, ВАПЛІТЕ)

13.Живучи в Харкові, М.Куліш плідно співпрацював з режисером театру «Березіль» Гнатом Юра.(Ні, режисером театру «Березіль» був Лесь Курбас)

14.На польському життєвому матеріалі написана п'єса «Маклена Граса».(Так)

15.Під час написання комедії «Хулій Хурина» автор враховував сюжетно-композиційний досвід твору М.Гоголя «Вечори на хуторі біля Диканьки».(Ні, «Ревізор»)

16.Працюючи над п'єсою «Мина Мазайло», М.Куліш використовував творчі прийоми французького драматурга Мольєра.(Так)

II тур «Літературний цитатник»

У кожній національний літературі є твори з особливим статусом, з особливим резонансом та популярністю. Їх стисло й багатогранно можна схарактеризувати одним словом – легендарні. В українській літературі одним з таких творів є комедія М.Куліша «Мина Мазайло». Глядачів вона зачаровує іскрометністю гумору, колоритністю дійових осіб і надзвичайною тематичною актуальністю, сучасним звучанням цієї п'єси. Впертий опір процесові українізації з боку малороса-обивателя, зображений драматургом із вбивчою сатиричною влучністю, і сьогодні залишається цілком актуальною проблемою.

Тому зараз ми з вами пригадаємо цей легендарний твір.

Завдання: Я вам буду зачитувати цитати з п'єси, а ви повинні визначити, кого з героїв вони стосуються. (Командам по черзі зачитуються цитати)

1. Хто так сказав: «- О, як не хвилюватися, як, коли оце саме «ге» увесь вік мене пекло, і кар'єру поламало…».(Мазайло)

2. Чиї це слова: «- За десять років я так звикла од цього діла, що…я вся хвилююсь і не можу почати. Не можу! Ах, боже мій, ну як його почати, як?...». (Баронова-Козино)

3. Кому належать ці слова: «Так он вони хто, ваші українці! Тепер я розумію, що таке українська мова. Розумію! Австріяцька видумка, так?». (Тьотя Мотя)

4. Хто сказав і кому: «А Мокій не тільки не зна про це, а навпаки - мріє, ти розумієш, мріє до нашого прізвища Мазайло додати ще Квач». (Рина Улі)

5. Чиї це слова: «Їхня українізація – це спосіб виявити всіх нас, українців, а тоді знищити разом, щоб і духу не було…Попереджаю!» (Дядько Тарас)

6. Кому належать слова: «Мама ще й тепер по-українському як коли закидають. Крім того у мене, у мене очі українські, ноги українські, все, все.» (Улі)

7. Хто і кому сказав: «А знаєте, я сам такий. Побачу ото неправильну писану афішу, вивіску, або таблицю – і досади тобі на цілий день. А які жахливі афіші трапляються, як перекручують українську мову…». (Мокій Улі)

8. Кого стосуються слова Мазайла: «Заставлю! Виб'ю з голови дур український! А як ні – то через труп переступлю.» (Мокія)

III тур «Підкажи словечко»

Завдання: Ви повинні доповнити текст словом, якого не вистачає.

1. «Губа бринить. Так на селі кажуть: аж губа бринить, так хоче…» (цілуватися)

2. «Ти мусиш привернути його до нас, інакше, Улько, ти більше не побачиш ні Мокія, ні нашої…» (квартири)

3. «Я, Баронова-Козино. Ваш папа найняв мене показати кілька лекцій з правильних…» (проізношеній)

4. «- Хотілося сказати, а тепер ще охотніше скажу: Улю! Давайте я вас…» (українізую)

5. «- Так! Вірно! Раз паляниця у вас вийшла, це знак того, що скоро навчитеся…» (мови)

6. «…Яка у вас провінція…Про якусь українську мову споряться і справді якоюсь чудернацькою мовою балакають. У нас, у … нічого подібного!» (Курську)

IV тур «Озвуч сцену»

Комедію «Мина Мазайло» було рекомендовано до показу у всіх театрах України, на відміну від інших п'єс, заборонених цензурою.

Завдання: Зараз вам будуть запропоновані сцени з вистави «Мина Мазайло» у вигляді ілюстрацій. Ви повинні правильно підібрати і озвучити їх відповідними репліками.

V тур «Конкурс капітанів»

(Капітани команд по черзі відповідають на запитання)

1.До якого літературного жанру відноситься п'єса «Мина Мазайло»? (комедія)

2.Кому з дійових осіб «Мини Мазайла» належить ідея розпочати інтимну інтригу ? (Рині).

3.Скільки синонімів добирає Мокій до слова «говорити»? (24)

4.Хто в комедії виступає антиподом дядькові Тарасові? (Тьотя Мотя)

5.З якого міста приїхала тьотя Мотя? (з Курська)

6.Хто проводить для Мини Мазайла «лекції з правильних проізношеній»? (Баронова-Козино)

7.Що хотів зробити з Улею Мокій? (українізувати)

8.На яке прізвище Мина Мазайло змінив своє? (Мазєнін)

9.Якою новиною завершується розвиток лінії Мини Мазайла? (про звільнення з посади)

10.Хто прочитав Мині інформацію про звільнення з посади? (Губа)

11.За зразком якої комедії Мольєра вибудовується сюжет п'єси? («Міщанин-шляхтич»)

12.Який культурний заклад нашого обласного центру носить ім'я Миколи Куліша? (Херсонський драматичний театр)

VI тур «Рекламний ролик»

-Діти, уявіть себе працівниками сучасної кіноіндустрії. На екрани кінотеатрів планує вийти сучасна кіноверсія за п'єсою М.Куліша «Мина Мазайло».

Ваше завдання: Скласти рекламний ролик до цього фільму.

Підведення підсумків конкурсу. Нагородження переможців.

-На цьому наш захід завершено. Дякую всім за активну участь!

Репліки до сцен

Мокій׃ Улю! Ви ж українка!...У вас прізвище українське – Розсоха… та що там прізвище – у вас очі українські, губи, стан!...

Уля׃ - Очі?...

Мокій׃- Так! Очі, кажу, губи, стан, все українське. Не вірите, Улю? Я вам зараз доведу…Не я, а наука. Оця книжка, Улю, антропологія вам доведе, що ви справді українка…

- Ось׃ українці здебільшого високого зросту, стрункі…А ви хіба не стрункі? Широкі в плечах (ну це про мужчин), довгоногі…Нема гірш, як коротконога жінка! Ні. У вас українські, Улю…

Баронова-Козино׃Розгорніть, будь ласка, книжку на сторінці сорок сьомій…

- Знайшли сторінку сорок сьому?

Мазайло׃- Знайшли.

Баронова-Козино׃– Читайте вірш «Сєнокос». Читайте голосно, виразно, вимовляючи кожне слово.

Мазайло׃Пахнєт сєном над лугами…

Мазайло׃- Он там читайте! Бачите? Я навіть звідси бачу׃ Харківський окрзагс на підставі серт. 142-144 Кодексу…

Губа׃Стривайте!Стривайте! Та невже?

Мазайло׃- А ви думали! Серце ж, кажу…

Губа׃- «За постановою комісії в справах українізації, що перевірила апарат Донвугілля, звільнено з посади за систематичний і зловмисний опір українізації службовця М.М. Мазайла-Мазєніна… »

Тьотя Мотя׃- а що з вами, милії ви мої люди!...Що трапилося? …Ви плачете?...

Мазайло׃– Це ми з радості…Ну якось не віриться, чи давно було׃ Квач, Мазайло, Мазайлиха, Мазайлята, Мазайлівна…І от ми – Мазєніни, і от я нарешті – Мазєнін!

Тьотя Мотя׃ (вронила й собі слізку) – Треба буде й собі трошки одмінити прізвище. Разторгуєва – це прекрасне прізвище, та, жаль, не модне тепер… От, наприклад, Мєталова-Темброва зовсім інша річ…

Кiлькiсть переглядiв: 3837